The production budget

1) ​The following information is taken from the production budget for the first quarter:

Beginning inventory 3,200 units
Budgeted sales for the quarter 335,000 units

How many units should be produced during the quarter if the company desires 3,900 units available to start the next quarter?

2) Problem #1 – 16 points

Star, Inc. produces several models of clocks. An outside supplier has offered to produce the commercial clocks for Star, Inc for $15 each. Star, Inc needs 600 clocks annually. If Star, Inc. chooses to make its commercial clocks, the following unit costs for producing commercial clocks are provided:

  Unit costs
Direct materials $2
Direct labor 4
Variable overhead 3
Fixed overhead 10

Required: If Star, Inc. chooses to buy the clocks from the outsider supplier, 80% of fixed overhead costs is UNAVOIDABLE. Prepare an incremental analysis which shows the effect of the make-or-buy decision.  Copy and paste the table and questions below into the answer box and use it to complete the incremental analysis.

 

Buy Make
Direct Material
Direct Labor
Variable Overhead
Fixed Overhead
Purchase Price
Total Costs

Star, Inc. should make or buy the commercial clocks?_________________________
Why?____________________________________________________________________

Problem #2– 15 points

Modern Design provided the following budgeted information for June through August:

  June July August
  Projected merchandise purchase $10,400 $12,300 $11,500
  Projected credit sales $9,600 $12,000 $8,000

The company pays 10% of merchandise purchases in the month of purchasing, 80% in the following month of purchasing, and 10% in the second month following purchasing.

Required: How much are budgeted cash payments for June, July and August?

Copy and paste the questions below into the answer box and enter your answer. (show your calculation steps!!)

Cash payments for June=______________________

Cash payments for July=______________________

Cash payments for August=_______________________

 

Problem #3 – 15 points

During June, Joss Co. incurs 900 hours of direct labor at an hourly cost of $15 in producing 320 units of its finished product. Joss’s standard labor cost per hour is $22 and standard hour used to produce one unit of finished product is 3 hours.

Required: Compute the total, price, and quantity labor variances for Joss Co. during June 

Copy and paste the questions below into the answer box and enter your answer. (show your calculation steps!!)

Total labor variance=_________________ 

Labor price variance =________________

Labor quantity variance=________________

Problem #3 – 15 points

During June, Joss Co. incurs 900 hours of direct labor at an hourly cost of $15 in producing 320 units of its finished product. Joss’s standard labor cost per hour is $22 and standard hour used to produce one unit of finished product is 3 hours.

Required: Compute the total, price, and quantity labor variances for Joss Co. during June 

Copy and paste the questions below into the answer box and enter your answer. (show your calculation steps!!)

Total labor variance=_________________ 

Labor price variance =________________

Labor quantity variance=________________

Problem #3 – 15 points

 

During June, Joss Co. incurs 900 hours of direct labor at an hourly cost of $15 in producing 320 units of its finished product. Joss’s standard labor cost per hour is $22 and standard hour used to produce one unit of finished product is 3 hours.

 

Required: Compute the total, price, and quantity labor variances for Joss Co. during June 

Copy and paste the questions below into the answer box and enter your answer. (show your calculation steps!!)

 

 

Total labor variance=_________________ 

 

Labor price variance =________________

 

Labor quantity variance=________________

 

Place your order
(550 words)

Approximate price: $22

Calculate the price of your order

550 words
We'll send you the first draft for approval by September 11, 2018 at 10:52 AM
Total price:
$26
The price is based on these factors:
Academic level
Number of pages
Urgency
Basic features
  • Free title page and bibliography
  • Unlimited revisions
  • Plagiarism-free guarantee
  • Money-back guarantee
  • 24/7 support
On-demand options
  • Writer’s samples
  • Part-by-part delivery
  • Overnight delivery
  • Copies of used sources
  • Expert Proofreading
Paper format
  • 275 words per page
  • 12 pt Arial/Times New Roman
  • Double line spacing
  • Any citation style (APA, MLA, Chicago/Turabian, Harvard)

Our guarantees

Delivering a high-quality product at a reasonable price is not enough anymore.
That’s why we have developed 5 beneficial guarantees that will make your experience with our service enjoyable, easy, and safe.

Money-back guarantee

You have to be 100% sure of the quality of your product to give a money-back guarantee. This describes us perfectly. Make sure that this guarantee is totally transparent.

Read more

Zero-plagiarism guarantee

Each paper is composed from scratch, according to your instructions. It is then checked by our plagiarism-detection software. There is no gap where plagiarism could squeeze in.

Read more

Free-revision policy

Thanks to our free revisions, there is no way for you to be unsatisfied. We will work on your paper until you are completely happy with the result.

Read more

Privacy policy

Your email is safe, as we store it according to international data protection rules. Your bank details are secure, as we use only reliable payment systems.

Read more

Fair-cooperation guarantee

By sending us your money, you buy the service we provide. Check out our terms and conditions if you prefer business talks to be laid out in official language.

Read more
error: Content is protected !!
Open chat
1
You can contact our live agent via WhatsApp! Via + 1 3234125597

Feel free to ask questions, clarifications, or discounts available when placing an order.

Order your essay today and save 25% with the discount code CLASS